Siudak Hydroizolacje

  • Izolacje pionowe

Hydroizolacje fundamentów czym są...

Fundamenty to elementy nośne całego budynku dlatego koniecznie trzeba je chronić nie tylko przed wodą, jak i przemarzaniem. Izolacja pozioma ław fundamentowych, która musi być szczelnie połączona z izolacją pionową ścian oraz izolacją pod posadzkową piwnicy i parteru. Woda bardzo łatwo przeniknie w mury, jeśli odpowiednio ich nie zabezpieczymy. W ten sposób narażamy się na ogromne problemy, które bardzo ciężko usunąć, a dodatkowo są bardzo kosztowne.

 

Aby zapewnić kompleksową ochronę budynku przed przedostawaniem się wilgoci, należy zastosować zarówno izolację poziomą, jak i pionową. Ta druga jest stosowana w celu skutecznego zapobiegania dostawania się wilgoci, wód gruntowych lub opadowych w powierzchnię budynku. Dlatego też najczęściej zakłada się ją na ścianach fundamentowych powyżej gruntu.

 

Przed przystąpieniem do zakładania izolacji sprawdzamy, czy dane ściany są równe i wytrzymałe. Tylko takie są w stanie zapewnić optymalną szczelność. Jeżeli tak nie jest, wyrównujemy je przy wykorzystaniu zaprawy. Po założeniu izolacji zabezpieczamy zewnętrzne warstwy przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, mogącymi przerwać szczelną osłonę. W tym celu stosujemy folię kubełkową lub ocieplenie z płyt (styrodur).

 

Stosujemy i wyróżniamy trzy rodzaje zabezpieczeń:. Są to izolacje:


1. lekkie przeciwwilgociowe – wykorzystywane są w przypadku budynków znajdujących się znacznie poniżej fundamentu (co najmniej metr)! Ważne jest również w tym przypadku sprawdzenie, czy grunt, na jakim chcemy budować, składa się z piasku lub żwiru; surowce te pozwalają na szybkie przesączanie się wody, co zapobiega długotrwałemu działaniu wilgocią fundamenty budynku; do montażu najczęściej wykorzystuje się masę bitumiczną albo izolację mineralną bezszwową.

 

2. średnie przeciwwodne i wilgociowe – podobnie jak w przypadku lekkich izolacji, tutaj stosuje się je również przy budynkach osadzonych poniżej fundamentu; zakłada się je jednak tam, gdzie grunt jest nieprzepuszczalny; w rezultacie woda opadowa pozostaje przez dłuższy czas przy fundamentach domu; zapewnia on skuteczne zabezpieczenie z masy bitumicznej, zaprawy wodoszczelnej lub mas mineralnych; w razie potrzeby można założyć również drenaże, odprowadzające wodę z daleka od fundamentów; niezwykle ważne jest także doszczelnienie miejsc łączenia ścian z ławą lub płytą, zapewniające skuteczną ochronę całej powierzchni fundamentów; w tym celu stosuje się specjalne fasety z zapraw wodoszczelnych z dodatkowymi taśmami doszczelniającymi.

 

3. ciężkie przeciwwodne – jest to najlepsza metoda na zabezpieczenie wznoszonego budynku przed wilgocią, wodą gruntową lub opadową; jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku wody naporowej; ich cechami charakterystycznymi jest całkowita szczelność, jak również optymalna wytrzymałość na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne; przed przystąpieniem do zakładania tego typu izolacji należy dokładnie zagruntować podłoże, aby zapewnić najlepszą przyczepność; sam montaż opiera się na założeniu folii samoprzylepnych (lub ewentualnie papy termozgrzewalnej), grubowarstwowej masy bitumicznej, a także specjalne fasety umożliwiające doszczelnienie miejsc łączenia płyt konstrukcyjnych;

Skutki braku izolacji przeciwwilgociowej fundamentów


Przemakanie fundamentów po pewnym czasie spowoduje wykruszanie się zaprawy, pęknięcia i osłabi całą ich konstrukcję. Ponadto długotrwałe działanie wody sprawi, że w mieszkaniu zaczną pojawiać się pleśnie i grzyby, które rozprzestrzenią się po całym domu nawet na wyższych kondygnacjach. Oprócz tego wilgoć przenikająca do ścian sprawia, że tynki odspajają się od podłoża, gładź gipsowa zaczyna się rozwarstwiać, a farba łuszczyć i odchodzić od ściany. Na ścianach zaczynają pojawiać się grzyb, przebarwienia, wykwity i nieprzyjemny zapach. Skutki wilgoci bardzo trudno jest usunąć. Trzeba odkopywać fundamenty naprawiać izolację, osuszać i ponownie remontować mieszkanie. Koszty naprawy błędów izolacji fundamentów są ogromne. Nasza firma dopilnuje i prawidłowo wykona izolację przeciwwilgociową. Wykonując hydroizolację nie należy oszczędzać na materiałach, to one stanowią o prawidłowej ochronie.

FIRMY Z KTÓRYMI WSPÓLPRACUJEMY I POWIERZYŁY NAM PRACE HYDROIZOLACJE BUDYNKÓW-BUDOWLI



 

                                  

 

 

 

Jesteśmy, do Państwa dyspozycji, fachowo doradzimy,

w mniej lub bardziej skomplikowanych projektach.

 

Zadzwoń lub napisz, do nas pomożemy. 

Wykonujemy zlecenia na terenie całej Polski.